Očkování, ano či ne?

Očkování, ano či ne?

Co třeba spalničky?

Z medicínského hlediska byly spalničky ještě před pár lety považována za skoro vymýcenou nemoc. Je to vysoce infekční onemocnění, které se přenáší vzduchem. A nyní se v Praze zase hovoří o epidemii. V roce 2016 bylo zaznamenáno jen 7 nakažených. O rok později to už bylo 146 nemocných a v tomto roce je to zatím 80 případů, ale upozorňuji, že je zatím duben. Jak se to mohlo stát? Odpověď je celkem jednoduchá. Bio matky nenechávají očkovat své děti a teď se zjišťuje, že nemocné jsou právě tyto, neočkované, děti. Zjistilo se, že rodiče prostě toto očkování odmítli.

Nezodpovědnost či ne?

Dá se považovat toto jednání za nezodpovědně? No samozřejmě. Nejde tady totiž jen o to, že dítě bio rodičů se může touto infekční nemocí nakazit.  Jde taky o to, že je to nezodpovědné vůči ostatním, kteří toto očkování podstoupili. Rodiče často věří, že tato vakcína způsobuje autismus, nebo jiné komplikace zdravotní. Riziko něčeho takového je tak malé, že vůbec není relevantní. Naopak riziko spalniček a dalších dětských infekčních onemocnění je více. Je tudíž větší pravděpodobnost nákazy.

###reklama

Svoboda nebo povinnost?

Je velmi zvláštní poslouchat bio matky, jak se ohánějí tím, že jejich dítě může onemocněl autismem, ale to že spalničky jsou dnešní hrozbou, to už jim nevadí. Nehledě na to, že očkování na spalničky je povinné. Tudíž kdo ho nepodstoupí jedná protiprávně. Nehledě na to, že každé dítě, které se hlásí do Mateřské školky, musí absolvovat všechna povinná očkování. Kde je tedy ta svoboda začíná a kde končí? Pokud neovlivňujeme, nebo neohrožujeme okolí ani sebe, můžeme si dělat co chceme. Jakmile jde o ohrožení nás samotných nebo našeho okolí, měli bychom se podvolit nařízení a povinnostem.

Chybí informovanost?

Může se stát, že rodiče nejsou dostatečně informování o důležitosti očkování. Chybí jim jak materiály, tak informovanost pro a proti. Každé očkování přináší rizika, ale jeho zamítnutí přináší rizika mnohem intenzivnější a větší. Často jsou také rodiče ovlibněni množství desinformací na internetu

Bio či NE bio?

Není všechno zlato co se třpytí. A platí to ve všem. To znamená, není všechno zdravé, co se bio tváří. Žijeme v technologické a vědecké době. Proto se tomu musíme podřídit. Kdybychom žili na vesnici a ještě o pár století zpět, můžeme se odvolávat na bio potraviny a na to, že nepotřebujeme očkování. Bohužel, nebo bohudíky, v této době nežijeme, proto musíme akceptovat všechna pro a proti. Máme hygienu, lékařskou pomoc, technologii, vývoj, moderní bydlení. Pro toto všechno musíme něco podstoupit. Myslím si, že očkování je to nejmenší co pro pořádek v tomto světě můžeme udělat.

Lékaři pro nás toho dělají mnoho. Nebylo by od nás fér trochu jim ulehčit a podstoupit očkování? Nebo se budeme dál chvat sobecky a budeme si kopat na svém písečku? S takovou daleko nedojdeme a ještě si tím můžeme sami ublížit.