Máma ve městě

Nadvláda dětí

11. Apr 2018

Pracuji ve školce a občas pozoruji děti jak se chovají ke svým rodičům. Je pravda, že to nejde často, ale v šatně občas něco zaslechnout jde. A tak se mi nedávno stalo, že jsem byla svědkem jednoho velmi zajímavého rozhovoru mezi synem a tatínkem.

.
Nadvláda dětí

Tati dělej!

Klučina předškolního věku, pro kterého přišel tatínek, se měl převlékat. Rozhodl se ale, že se mu tak úplně nechce. Seděl na lavici a hrál si. Tatínek byl trpělivý a vzhledem k tomu, že v šatně bylo více rodičů, tak syna jen napomenul. Po prvé, po druhé, po třetí, ale jeho synovi to bylo úplně jedno. Po patnácti minutách už bylo vidět, že otec je dost netrpělivý a začíná zvedat hlas. Obdivovala jsem tu jeho trpělivost, že nezačal své dítě oblékat nebo mu nedal na zadek. Když už byl hodně nervózní a po páté svého syna napomenul, tak neuvěříte, jaká přišla odpověď.

Syn mu říká:” Tati už mě vážně začni oblékat, nebo to doma na tebe řeknu mamince a budeš mít problém.” V tu chvíli byl otec červený až za ušima a během jedné minuty byl syn oblečený a byli venku ze školky.

Drzost dětí nezná meze

S takovými, nebo i podobnými příběhy jsem se již ve své praxi setkala a nebyly to ojedinělé případy. Takových rozhovorů přibývá. Je zvláštní jak rychle se nám doba mění před očima. Dvacet let zpátky by dítě něco takového ani nenapadlo. Dnes se nebojí říct něco takového nahlas. Ve 21. století dítě má tolik drzosti, že to rodiči vpálí přímo do obličeje a ví, že následky nepřijdou. A proč by taky měly přijít.

Svět pro dítě

V dnešním moderním světe se převrátily vedoucí pozice. Myslím tím to, že posloucháme děti, místo toho, aby ony poslouchaly nás. Přišla jsem na to, proč to tak je. V dnešním světě vládne volnost, rovnost, pohoda, žádný stres. Nic co by mohlo “negativně” ovlivnit dítě. Tím pádem ono může všechno a my (dospělí, rodiče, učitelé) nic. Snažíme se vytvořit svět, který bude chránit naše děti. Bohužel jsme si neuvědomili jednu zásadní věc. Dítě bude dítětem pouze 18 let. Kdežto dospělou osobou bude dalších 50 nebo 60 let. Jak se bude chovat v tomto světě jako dospělý jedinec?

Teror dítětem

Ne, opravdu to není silné slovo. Kdy během posledních 2000 let se stalo, že by dospělým lidem rozkazovalo dítě? Kdy se rodič bál, aby dítě na veřejnosti na něho něco neřeklo? Kdy se rodič bál dát dítěti na zadek? Dnes už je to trestné jednání. Považuje se to za násilí. Nechceme si to připustit, ale je to tak. Dnešní děti jsou našimi diktátory. My jsme jejich otroci. Chceme být dále otroky, nebo vezmeme odvahu a něco změníme?

Líbil se Ti článek? Sleduj mě na Facebooku
Děkuji

Nejčtenější

Máma ve městě

Vysvětlovat dítěti nebo ho zbít?

04. Apr 2018
Máma ve městě

Očkování, ano či ne?

19. Apr 2018
Máma ve městě

Nadvláda dětí

11. Apr 2018

Nejnovější

Máma ve městě

Jak otěhotnět a nezbláznit se

22. Jul 2018
Máma ve městě

101 tipů jak si přivydělat na mateřské

24. Jun 2018
Máma ve městě

Jak ušetřit s Tipli.cz

19. Jun 2018