5 kroků JAK se dostat z hádky

5 kroků JAK se dostat z hádky

Každému z nás se už určitě stalo, že se pohádal. S maminkou, tatínkem v pozdějším věku s kamarádkou nebo partnerem či partnerkou. Ne vždy je jednoduché hádku ustát, natož se z hádky dostat. Zvlášť, když jde o něco vážného jako je narušení důvěry. Dnes si řekneme jak se co nejefektivněji dostat z hádavého stavu. Samozřejmě to bude cesta pro ty osoby, které hádku způsobily. Ano, naše ego je sice občas nepřekonatelné, ale přiznat chybu by měl umět každý.

1) Uznání viny

Základem úspěšného konce hádky je přiznat si, že jsem udělal/a chybu. Je to stejné jako u závislých jedinců. Úspěšná terapie začíná tím, že si jedinec uvědomí svou chybu. Když to naše ego srazíme a přiznáme chybu, je velká šance na úspěšné ukončení hádky a vidění věcí z jiného pohledu.

2) Omluva

Ano, ano, ano. Myslím si, že jste ani nic jiného nečekali. Často to bolí, já vím. Sama se musím omlouvat víc, než se mi to líbí. Bohužel je to tak. Omluva není jen jedno slovíčko PROMIŇ. Není to ani jednoduchá věta: JE MI TO LÍTO. Něco takového můžu říct i s úsměvem na rtech a neznamená to nic. Jde o to celou svou osobností ukázat, že mě to mrzí. Je to spojení gestikulace, mimiky, tónu hlasu a síly projevu, případně gesta, nápadu. Taky když se přidají slzy, které jsou pravé, tak to určitě není na škodu. Je důležité si zapamatovat, že omluva jde ze srdce a má být upřímná.

3) Romantická večeře

Možná vám to přijde jako klišé, ale opravdu to funguje. Rčení “láska prochází žaludkem” je velmi trefné. Taková romantická večeře, pokud umíte vařit, udělá divy. K tomu dvojku vína a všechno je hned veselejší, otevřenější.

4) Návrh trestu, kompenzace

Často se stává, že pro udobření si našeho protějšku je potřeba něco víc než romantická večeře. Osobně jsem se setkala s tím, že můj partner mě požádal o určité úkoly. Tyto úkoly byly brány jako určitá forma trestu. Brala jsem to jako formu mé omluvy. A když jsem byla v opačném postavení, taky jsem jednou požádala o úkol, trest nebo prostě nějakou formu odčinění. A můžu vám říct, že to často pomáhá.

###reklama

5) Cesta k nápravě

Po jakémkoliv konfliktu či hádce, je důležité, najít společně příčinu a tu se snažit odstranit. Co máme z toho, že se omluvíme, když za dva týdny to uděláme znovu. Co mám z toho, že nám lékař odstraní bolest zubu injekcí, když po odeznění umrtvení to bude zase bolet. Stejné je to i po hádce. Je důležité si uvědomit proč hádka vznikla. Co bylo příčinou a tu se snažit odstranit. Chybu neopakovat.

Co říct závěrem? Hádky a neshody jsou kolem nás. Víme, že nejhorší jsou hádky s lidmi, na kterých nám záleží. Tyto hádky nemůžeme eliminovat úplně, ale můžeme se pokusit je omezit na minimum. Pokud už k hádce dojde, víte jak z toho co nejrychleji ven. Pokud máte i vy nějaký osvědčený tip, který vám pomáhá, budu ráda, když se s námi o něj podělíte.